x

Ferforje Nedir?

ferforje-nedir-Wrought-iron-scaled
ferforje-nedir-Wrought-iron-scaled

Ferforje, ismini Fransızca ”dövme demir” anlamına gelen ”Fer forgé” kelimesinden almış, estetik görünüme sahip olan demirlerdir. Demire yüksek sıcaklık verilerek istenilen şekle ulaşması sağlanmakta ve sıradan bir demirden ziyade göz zevkine hitap eden bir işçilik ortaya konmaktadır. Bu dekoratif işçilik geçmişten günümüze kadar hayatımızda önemli bir yer tutmuş ve günümüzde de önemini devam ettirmektedir. Tarihine bakacak olursak , demir dövme işlemi 4. Yüzyıl kadar eski bir döneme uzanır. Demirin tarihi ise bundan daha eskidir. M.Ö 1800-1200 yıllarında demir kullanımının başladığını görmekteyiz. Demir hayatımızda en çok kullanılan maddelerden biridir. İlk kullanılmaya başladığı zamanlarda daha çok avcılık için üretilen silahlarda kullanılsa da, zaman ve yaşam şekli değiştikçe bu ihtiyaç ortadan kalkmıştır. Şehirleşme başladıkça daha çok güvenlik amacı ile kullanılmıştır. Günümüzde ise dekorasyon tasarımları ve evlerin daha da estetik görünmesi için ferforje en çok kullanılan işçilikten biridir. Gerek uzun ömürlü olması, gerek binlerce motif seçeneği ile birçok mimari yapının baş tacıdır.

 

Dövülen demirin işlenip estetik bir görüntüye sahip olmaya başlamasının ilk örnekleri Fransa’ya aittir. Daha sonra çoğu Avrupa ülkesinin gözdesi olmuştur. Bu zarif işçilik, herkesin tercihi olmaya ve zaman ilerledikçe kullanım alanları, üretimi ve erişilebilirliği artmaya başlamıştır. Üretim artıkça da motiflerde de artış görülmüş ve bu işçilik bir sanat alanına dönüşmüştür. Farklı çeşit motifler ile her zevke uyacak bir seçenek mevcuttur. Bir mimari yapı için bütünleyici niteliktedirler.

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kapılar
Pencereler
Balkon korkulukları
Dekoratif amaçlı mobilyalarda; masa, koltuk, sandalyeler
Birçok dekorasyon eşyalarında
Peki, Neden Ferforje?
Ferforje tercih edildiği taktirde sizler için birçok avantaj sağlar. Öncelikle uzun ömürlüdürler ve sorunsuz bir şekilde yıllarca kullanılabilir. Pencerelerinize, balkonlarınıza, kapılarınıza güvenlik amacı ile de takabilirsiniz. Bir yandan güvenliğinizi sağlarken bir yandan da evinizi trendlere uygun, daha şık bir hale getirebilirsiniz. Diğer demir çeşitlerinden farklı olarak evinize zarif bir dokunuş getirir. Koltuklarınızda, masalarınızda ve daha birçok ev aksesuarında kullanıldığı zaman evinize yeni bir ruh getirdiğinizi hissedebilirsiniz.

Bizi arayın